Drukarka Builder 3D z systemem Dual Feed

Drukarka Builder 3D wyposażona w system Dual Feed może drukować z wykorzystaniem różnych materiałów i kolorów, używając jednej i tej samej głowicy. Ten unikalny system pozwala uniknąć problemów związanych z korzystaniem z dwóch głowic, takich jak wycieki materiału.

Jak to działa?

Pierwsza drukarka Builder 3D pojawiła się w styczniu 2013 roku i była wyposażona standardowo, czyli w pojedynczy tzw. ekstruder. Wkrótce po premierze nowego urządzenia wpłynęło wiele zapytań o możliwość stworzenia drukarki z dwoma ekstruderami do druku z dwoma kolorami filamentu. W odpowiedzi początkowo zaprojektowano drukarkę wyposażoną w dwa ekstrudery i dwie głowice, ale jakość druku nie była zadowalająca.

Projektanci urządzenia doszli do wniosku, że najlepszym rozwiązaniem będzie stworzenie czegoś zupełnie nowego, co pozwoli uzyskać doskonałą jakość druku. We współpracy z kilkoma stałymi klientami udało się stworzyć system Dual Feed. Dual Feed to system, który wykorzystuje dwa ekstrudery z jedną wspólną głowicą.

Po kilku miesiącach testów nowa drukarka Builder 3D z unikalnym systemem Dual Feed została zaprezentowana na London 3D Print Show w 2013 roku.

Filamenty spływające do jednej wspólnej głowicy mogą być tego samego rodzaju lub też różne, np. PLA plus PVA. Głowica czyści się, drukując obok właściwego przedmiotu wieżę roboczą, która służy umożliwieniu pełnego przejścia od jednego do drugiego filamentu warstwa po warstwie. Na zdjęciach poniżej pokazujemy ten proces z bliska.

Czym różni się system Dual Feed od funkcji Colormix?

Colormix, czyli mieszanie kolorów, jest jedną z funkcji systemu Dual Feed. System jest stałym wyposażeniem drukarek Builder w wersji Dual Feed, natomiast z funkcji Colormix można korzystać w miarę potrzeb. Każda drukarka Builder w wersji Dual Feed daje taką możliwość.

Więcej na temat funkcji Colormix znajdziesz tutaj.

Przykładowe obiekty z dwóch kolorów PLA drukowane w systemie Dual Feed:

 

|

Przykładowe obiekty z dwóch rodzajów filamentu drukowane w systemie Dual Feed (PLA lub PET plus PVA):

 

|

 

|

 

10407490_912967758734215_6831199711527178983_n

PVA jest rozpuszczalny w wodzie i dzięki temu idealnie nadaje się do drukowania podpórek, które następnie rozpuszczają się bez śladu, pozostawiając „czysty” przedmiot, bez konieczności ich pracochłonnego wyłamywania ręcznie i bez mogących z tego wynikać uszkodzeń.

 

Sprawdź, co potrafi Builder z systemem Dual Feed. Więcej obiektów wydrukowanych z użyciem Builder 3D znajdziesz w galerii.

______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________¨
__