Targi RapidPro, 3-5 marca 2015, Veldhoven – nasza relacja

 

3 marca podczas targów RapidPro miała miejsce premiera najnowszego, gigantycznego urządzenia Builder EXTREME w dwóch wersjach wielkości: 1000 oraz 2000.

 

Przedstawiamy relację z naszego pobytu na targach oraz debiutu sprzedaży największej na świecie drukarki 3D drukującej metodą FDM.

 

Holenderskie targi RapidPro podczas swojej czwartej edycji zostały podzielone na dwie części: RapidPro Industrial oraz RapidPro Home Professional. Oba trwające 3 dni wydarzenia poświęcone technologii 3D oraz szybkiego wytwarzania prototypów odbyły się w tym samym czasie i w tym samym miejscu.

 

“Ogromna rozpiętość możliwości innowacyjnych oznacza równocześnie dużą różnorodność know-how, jakiego poszukują użytkownicy. To może być wyzwanie” przyznała Els van de Ven z Mikrocentrum, organizatora targów. “Podczas wcześniejszych edycji łączenie oferty wiedzy i produktów w jedno wydarzenie sprawdzało się dobrze, lecz obecnie rynek jest gotowy na wydzielenie dwóch równoległych wystaw. Dzięki temu zarówno użykownicy B2B oraz home professional szybciej odnajdą interesującą ich ofertę.”

 

To zdanie dobrze ilustruje proces, jaki przeszedł w ostatnim czasie również Code-P West, producent drukarek marki Builder 3D Printers, opracowując i wprowadzając nowe rewolucyjne rozwiązania o profilu B2B. W rezultacie zaprezentował swoje urządzenia na dwóch stojących naprzeciw siebie stoiskach, jednym dedykowanym dotychczasowej ofercie, w ramach targów Home Professional, a drugim, z najnowszymi drukarkami Builder EXTREME 1000 oraz Builder EXTREME 2000, skierowanym do zwiedzających targi Industrial. Taki podział i położenie w obleganej alejce sprawdziło się wręcz znakomicie – oba stoiska spotkały się z dużym zainteresowaniem.

 

.

|

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Na stoisku z dotychczasową ofertą, której poświęcimy w relacji trochę mniej miejsca, ponieważ już jest znana i dobrze oceniana, wyróżniał się wyjątkowy BIG Builder White Edition z limitowanej serii 10 drukarek wypuszczonej na rynek pod koniec zeszłego roku. Niedawno pisaliśmy o tym, że w styczniu do Polski trafił jeden z tych egzemplarzy (zobacz wcześniejsze wpisy na blogu) i wygląda bardzo stylowo w naszym biurze. Jeśli pasuje do twojego wnętrza – napisz do nas.

 

|

|

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Targi RapidPro były przełomowym momentem dla Code-P West, ponieważ 2 najnowsze urządzenia, nie mające odpowiednika na rynku, zarówno amatorskim jak i profesjonalnym, zostały pokazane po raz pierwszy i debiutowały tym samym w sprzedaży. Obie drukarki Builder EXTREME 1000 oraz Builder EXTREME 2000 zostały zaprojektowane od podstaw, aby spełnić wymagania związane z uzyskaniem nie tylko jak największych, ale przede wszystkim najwyższej jakości i powtarzalnych wydruków. Jak już pisaliśmy we wcześniejszym wpisie, Builder EXTREME 2000 może pochwalić się prawie dwumetrowym obszarem zadruku (!) o polu roboczym wielkości 82 x 78 cm x 190 cm (X, Y, Z). To przeszło 1215 litrów zadruku! Dla porównania, drukarka Builder 3D drukuje 8 litrów, a BIG Builder przeszło 30 litrów przy wysokości pola roboczego 66 cm. Największa drukarka konkurencji, Makerbot Z18, daje 42,5 litra. Oznacza to, że Builder EXTREME 2000 ma obszar roboczy ponad 28-krotnie większy od Makerbota za 2,5-krotność ceny, co zasługuje na pochwałę.

 

Na tle Buildera EXTREME 2000, wyjątkowego osiągnięcia współczesnej technologii 3D, najnowsze wydruki z tego giganta pokazywali Paul J. Hunck, właściciel firmy Code-P West, oraz Remi Piechura, polski dystrybutor Builder 3D Printers (zdjęcie poniżej).

 

|

|

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W przypadku zastosowań dla biznesu i przemysłu podstawowe znaczenie w druku 3D ma precyzja. Było to założenie, z którym zostały zaprojektowane zarówno Builder EXTREME 2000, jak i jego „mniejsza” wersja, Builder EXTREME 1000 (pole robocze rzędu 82 x 78 cm x 85 cm). Nie są to zatem urządzenia nastawione tylko na wielkość, lecz także kładące duży, o ile nie największy nacisk na jakość i precyzję druku. Code-P West od początku istnienia wyznaczał sobie i nadal wyznacza bardzo wysokie wymagania, zarówno na etapie projektowania jak i produkcji, co prowadzi do tworzenia nowych rozwiązań konstrukcyjnych i technologicznych o bardzo dobrym poziomie użytkowalności i trwałości. Dzięki temu od kilku lat zajmuje jedną z czołowych pozycji na rynku producentów urządzeń tego typu, jako globalny lider innowacji oraz jakości.

 

2015-03-05-3994

|

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Doświadczenie firmy Code P West w obróbce CNC i stworzenie mniejszych drukarek Builder i BIG Builder było pomocne przy nowym projekcie. Builder EXTREME ma nową konstrukcję zapewniającą maksymalną sztywność, ograniczającą do minimum drgania. Drukowany przedmiot pozostaje nieruchomy podczas całego procesu druku, zamiast tego to głowica zabudowana na sztywnej ramie pracuje w osiach X, Y i Z, co jest rozwinięciem dotychczasowego rozwiązania stosowanego w mniejszych drukarkach Builder 3D Printers. Zastosowano również znane i sprawdzone rozwiązania druku dwufilamentowego z jedną głowicą, więc oba nowe urządzenia są wyposażone w system Dual Feed oraz funkcję Colormix. Wszystkie elementy nowych urządzeń powstały na urządzeniach CNC w Holandii. Własny zespół inżynierów i techników wraz z parkiem maszynowym umożliwił stworzenie drukarki-giganta, podnoszącego poprzeczkę w technologi FDM.

 

Oba najnowsze urządzenia można było oczywiście zobaczyć w akcji podczas targów – poniżej zdjęcia powstającego na drukarce Builder EXTREME 1000 profilu. Jest to jeden z megawydruków, które przywieźliśmy ze sobą do Polski i pokażemy podczas Dni Druku 3D w Kielcach 11 i 12 marca. Wkrótce będzie zatem możliwość zobaczenia gotowych wydruków i ich jakości na własne oczy. Samego urządzenia niestety nie daliśmy rady zapakować do bagażu podręcznego w samolocie, a mieliśmy zbyt mało czasu między jego premierą a targami w Kielcach, aby zdać się na firmy transportowe. Liczymy jednak, że wkrótce będzie kolejna okazja do pokazania w Polsce nie tylko megawydruków, ale też giganta, na którym powstają.

 

|

|

|

|

|

|

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Podczas targów pokazano również, jak działa głowica Dual Feed nie tylko z dwoma kolorami filamentu, ale również z dwoma jego rodzajami – drukując przedmiot (sprężynę) z PLA oraz PET z podpórką z PVA. Umożliwia to, po skończonym druku, rozpuszczenie podpórki w wodzie i uzyskanie czystego wydruku bez konieczności wyłamywania podpórki ręcznie, ponieważ PVA jest tworzywem rozpuszczalnym w H2O.

 

 

|

|

|

|

|

|

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Po dwóch dniach nasza wizyta na targach w Holandii dobiegła końca. Udało nam się zobaczyć i dowiedzieć mnóstwa ciekawych rzeczy, z których część tu pokazaliśmy. Nie o wszystkich jednak możemy już dziś powiedzieć, ponieważ prace dopiero trwają. W ciągu kilku miesięcy na pewno będzie jeszcze o czym pisać.

 

Zobacz więcej zdjęć

 

Do zobaczenia w Kielcach na Dniach Druku 3D 11 i 12 marca, to już w przyszłym tygodniu.


______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________¨
__