WYBÓR DRUKARKI

Jak działa drukarka 3D?
Drukarka 3D jest urządzeniem , które pozwala przetworzyć – za pomocą komputera – pliki cyfrowe na fizyczne obiekty trójwymiarowe. Istnieje wiele metod drukowania 3D różniących się technologią druku i wykorzystywanym tworzywem. Jedną z takich metod jest FDM (ang. Fused Deposition Modeling, osadzanie topionego materiału), technologia wykorzystywana przez drukarki Builder 3D Printers, polegająca na budowaniu przedmiotu z cienkiego strumienia tworzywa termoplastycznego. Tworzywo zostaje podgrzane, a następnie jest wyciskane przez dyszę. Głowica drukarki układa na specjalnej platformie, warstwa po warstwie, strumień tak przygotowanego materiału, poruszając się po wyznaczonej ścieżce, np. wzdłuż konturu drukowanego obiektu. Tworzywo twardnieje, wytracając temperaturę, i powstaje określony przedmiot. Przeczytaj więcej, zobacz filmy>>

Dlaczego warto kupić drukarkę 3D marki Builder?
Drukarki holenderskiej marki Builder 3D Printers od lat cieszą się powodzeniem na całym świecie ze względu na innowacyjne rozwiązania technologiczne oraz najlepszą jakość druku w swojej klasie cenowej, porównywalną do jakości druku urządzeń z najwyższej, przemysłowej półki, mimo że są od nich znacznie bardziej dostępne. Builder 3D Printers słynie też ze swojej gigantycznej drukarki 3D Builder EXTREME 2000 o wysokości zadruku 1820 mm, co jest ogromnym osiągnięciem jakościowym – tylko przy zachowaniu maksymalnej możliwej precyzji pracy urządzenia można zagwarantować prawie dwa metry doskonałego wydruku. Nie ma na świecie wielu firm, które potrafiłyby osiągnąć taki efekt. Niezawodna konstrukcja, stabilność druku, wytrzymałość i precyzja pracy zostały uzyskane dzięki doskonałemu zapleczu technologicznemu i kilkudziesięcioletniemu doświadczeniu producenta na rynku urządzeń precyzyjnych.

Co wyróżnia drukarki Builder na tle urządzeń innych producentów?
Wśród urządzeń z tej samej, najwyższej półki jakościowej druku w technologii FDM, są to przede wszystkim dwa parametry: możliwość druku wielokolorowego oraz wielkość. Dzięki innowacyjnemu rozwiązaniu, jakim jest system Dual Feed z funkcją Colormix opracowany przez doświadczony zespół inżynierów Builder 3D Printers, drukarki Builder umożliwiają łączenie/mieszanie filamentów w kontrolowany przez użytkownika sposób, co pozwala na uzyskanie własnych mieszanek, nowych kolorów i ciekawych przejść tonalnych. Builder 3D Printers jest też producentem największej obecnie dostępnej drukarki 3D w technologii FDM, jaką jest Builder EXTREME 2000, mającej objętość druku o wielkości 690x690x1820 mm, co daje zawrotne 866 litrów! W ofercie znajduje się też niższa wersja tego gigantycznego urządzenia, Builder EXTREME 1000, o objętości zadruku 690x690x820 mm, a także kompaktowa, w pełni mobilna Builder EXTREME 1500 (1100x500x820 mm objętości zadruku), która jako jedna z bardzo niewielu drukarek wielkoformatowych jest mobilna – ma 4 kółka od spodu i mieści się w standardowych drzwiach, a nawet biurowej windzie.

Czym różnią się drukarki z serii Builder PREMIUM od drukarek z serii Builder EXTREME?
Drukarki Builder PREMIUM należą do biurowej klasy urządzeń typu „desktop” (dosłownie „nabiurkowe”). Idealnie nadają się do zastosowania w domu lub biurze, np. w firmie projektowej lub architektonicznej, w przydomowym warsztacie itp., ze względu na swoje kompaktowe wymiary. Zaś drukarki EXTREME (EXTREME 1000, EXTREME 1500 oraz EXTREME 2000) to urządzenia typu przemysłowego, o ogromnych parametrach wielkościowych. Co ciekawe, przy ich konstrukcji udało się zachować idealną precyzję druku, z jakiej znane były wcześniejsze, znacznie mniejsze modele.

Co to jest System Dual Feed?
System Dual Feed to innowacyjna technologia opracowana przez doświadczony zespół inżynierów Builder 3D Printers, która pozwala na osiągnięcie wyjątkowej jakości druku, z jakiej słyną holenderskie drukarki. Umożliwia drukowanie równocześnie z dwóch materiałów i/lub kolorów z użyciem jednej i tej samej głowicy. Dodatkową zaletą tego unikalnego rozwiązania jest możliwość łączenia różnych materiałów/kolorów i tworzenie nowych barw i odcieni lub wielokolorowych przedmiotów. Pozwala to także uniknąć typowych problemów związanych z korzystaniem z dwóch głowic, takich jak wycieki materiału. Przeczytaj jak powstał System Dual Feed i jak to działa>>

 

DRUKOWANIE

Co mogę wydrukować używając drukarki Builder 3D Printers?
Wszystko, co zrobione jest z tzw. plastiku. Tworzywa termoplastyczne używane do drukarek Builder 3D Printers występują w szerokiej gamie kolorystycznej, a także mają różne domieszki, np. pył drzewny do druku przedmiotów „z drewna”. Drukarka może być stosowana w warsztacie, biurze, pracowni do druku prototypów, modeli, narzędzi, części zamiennych, gadżetów czy przedmiotów codziennego użytku, przy tworzeniu wizualizacji, limitowanych serii produktów itp. Może być stosowana na przykład w gabinecie weterynaryjnym do druku drobnych protez i narzędzi. Znajduje też szerokie zastosowanie w domu, szkole, przydomowym warsztacie – można na niej wydrukować dowolny potrzebny plastikowy przedmiot, np. śrubokręt, kubek (w przypadku przedmiotów przeznaczonych do kontaktu z żywnością stosuje się atestowany przez FDA materiał zwany XT pozbawiony bisfenolu A), pomoce szkolne, ozdoby i wszelkiego rodzaju gadżety, a nawet okulary. Zobacz co inni wydrukowali>>

Jak zacząć drukowanie po raz pierwszy?
Choć obsługa drukarek Builder 3D Printers jest łatwa i w znacznej mierze intuicyjna, pewne wymagania pojawiają się przy korzystaniu z oprogramowania do obsługi plików cyfrowych (jest to darmowe oprogramowanie typu open source, np. Repetier, Cura, Kisslicer) – dlatego, jeśli technologia druku 3D jest dla ciebie nowa, zalecamy skorzystanie ze szkolenia. Przy zakupie drukarki oferujemy usługi instalacji i szkolenia w obniżonej cenie.

Gdzie mogę znaleźć gotowe kody (pliki) do wydruków na drukarce Builder?
Dzięki licznym stronom internetowym, takim jak thingiverse.com czy instructables.com, które za darmo udostępniają pliki do druku 3D, każdy może znaleźć kod do potrzebnego przedmiotu i wydrukować go w domu bez żadnych kosztów. W sieci znajdują się miliony plików do druku 3D i z każdym dniem jest ich coraz więcej. Nie ma więc konieczności tworzenia własnych projektów w postaci cyfrowych kodów .STL, lecz jeśli chcesz, możesz użyć do tego celu profesjonalnego oprogramowania CAD lub łatwych w obsłudze i intuicyjnych narzędzi typu Tinkercad. Możesz też użyć modeli, które znajdują się na karcie SD dołączonej do zestawu z drukarką Builder 3D Printers.

Jakie cechy powinien posiadać model CAD, aby wydrukować go na drukarce Builder?

  • Plik powinien zostać zapisany w formacie .stl.
  • Obiekt nie powinien być większy niż obszar zadruku drukarki. Zalecamy stosowanie marginesów 5-10 mm z każdej strony.
  • Obiekt równocześnie nie może być zbyt mały, np. powinien posiadać odpowiednio duże detale (otwory, a także wklęsłe i wypukłe elementy muszą być większe niż 1 mm).
  • Siatka modelu musi być jednolita i zamknięta.
  • Wszystkie krawędzie obiektu powinny łączyć ze sobą maksymalnie dwie płaszczyzny (tzw. manifold edges).

Jaka jest wielkość obszaru roboczego druku? Jak duże obiekty można wydrukować?
Drukarki Builder 3D Printers wyróżnia bardzo duży obszar zadruku, a w przypadku niektórych modeli, wręcz gigantyczny. W kategorii urządzeń typu desktop największe możliwości daje drukarka Builder PREMIUM Large – 205 x 214 x 600 mm (dł. x szer. x wys.). Z kolei wielkoformatowe modele przemysłowe oferują na podstawie zadruku 690 x 690 mm wysokość zadruku 820 mm (Builder EXTREME 1000) lub nawet 1820 mm (Builder EXTREME 2000). Model pośredni – Builder EXTREME 1500 – posiada obszar roboczy o wielkości 1100 x 500 x 820 mm (dł. x szer. x wys.). Co ciekawe, Builder EXTREME 1500 jako jedna z nielicznych drukarek wielkoformatowych na rynku jest mobilna (dzięki 4 kółkom od spodu) i mieści się w standardowych drzwiach, co ułatwia jej montaż i instalację.

Czy przedmiot musi mieć wypełnienie?
Nie musi. Możesz drukować zarówno przedmioty puste w środku, jak i wypełnione. Samodzielnie ustalasz stopień wypełnienia przedmiotu, a drukarka oferuje pełną skalę możliwości, płynnie przechodząc od całkowitego wypełnienia do jego zupełnego braku. Wypełnienie może mieć postać siatki, co pozwala na oszczędności czasu i materiału.

Jaka jest rozdzielczość wydruku?
W przypadku urządzeń typu desktop takich, jak np. Builder PREMIUM Large, ozdzielczość można ustawić w zakresie od 0,05 do 0,3 mm. Przy większych urządzeniach przemysłowych rozdzielczość jest uzależniona od średnicy wybranej dyszy, a jej zakres to 0,05 – 0,6 mm (Builder EXTREME 1000, Builder EXTREME 1500, Builder EXTREME 2000).

Jak długi jest proces wydruku?
Wszystko zależy od drukowanego przedmiotu i posiadanego pliku. Prędkość druku waha się od 10 do 80 mm/s, natomiast prędkość przesuwu od 10 do 120 mm/s.

 

MATERIAŁY / FILAMENTY

Co to jest filament?
Filament to tworzywo termoaktywne służące do druku 3D, mające postać dość drutu, sprzedawanego w szpulach na kilogramy. Istnieją różne rodzaje tworzyw odpowiednie do druku, a każde z nich występuje w wielu kolorach. Zobacz nasze filamenty>>

Jak najlepiej wybrać filament?
Zalecamy używać wyłącznie filamentów dedykowanych do druku 3D dostępnych na naszych stronach builder3dprinters.pl oraz 3Dboom.pl lub stronie producenta, są one przetestowane i dopasowane do parametrów drukarek Builder 3D Printers. W przypadku tańszych materiałów, szczególnie importowanych spoza UE, często zdarzają się zanieczyszczenia, co prowadzi do zapychania się głowicy i konieczności czyszczenia elementów lub awarii nie objętych gwarancją. Warto zwrócić uwagę, że nawet nieodpowiednie przechowywanie i brak zabezpieczenia filamentu może prowadzić do jego zakurzenia i zawilgocenia, co skutkuje zanieczyszczeniem materiału i wahaniami jego średnicy, a co za tym idzie, zapychaniem się głowicy drukarki. Dlatego ważne jest, aby materiał kupować zawsze od rzetelnych sprzedawców i przechowywać go w szczelnym opakowaniu, z dala od źródeł światła, ciepła i wilgoci.

Jakie filamenty są dostępne dla drukarek Builder 3D Printers?
Drukarki Builder 3D Printers pracują na wielu tworzywach w postaci filamentu o średnicy 1,75 mm, z których najczęściej używanym jest PLA. Pozostałe obsługiwane filamenty to PVA, Woodfill, Woodmix, PET, PET-g, PET-x, XT, Bronzefill, Carbon, Flexible Filament. Zobacz nasze filamenty>>

Czy można używać filamentów innych niż dedykowane?
Tak. Należy jednak uważać z zakupem niemarkowych materiałów, ponieważ najczęściej są one zanieczyszczone np. drobinkami pyłów czy nawet cementu lub w ogóle nie są przeznaczone do druku 3D (a do innych przemysłowych zastosowań), mimo że są błędnie opisane. Niepożądane domieszki mogą być nie tylko mechaniczne – zdarzają się toksyczne dla zdrowia barwniki, metale ciężkie czy inne związki chemiczne, które pod wpływem wysokiej temperatury uwalniają się, powodując zanieczyszczenie powietrza w pomieszczeniu. Zdarzają się też wadliwe partie filamentów sprzedawane w atrakcyjnej cenie bez odpowiedniej informacji. To wszystko ma ogromne znaczenie dla prawidłowej pracy drukarki, która jest urządzeniem niezwykle precyzyjnym. Złej jakości filamenty narażają cię nie tylko na powtarzające się zapychanie głowicy i konieczność jej czyszczenia, ale także na uszkodzenie drukarki. Stosując materiały zakupione z innych źródeł niż sklep 3Dboom.pl, nie traci się gwarancji automatycznie, ale w przypadku stwierdzenia, że ewentualna awaria nastąpiła na skutek złej jakości użytych filamentów, koszty naprawy i czyszczenia urządzenia są po stronie Klienta (zobacz więcej na temat gwarancji w Ogólnych Warunkach Sprzedaży). Tylko markowe dobrej jakości filamenty, odpowiednio oczyszczone, gwarantują wysoką jakość wydruku i bezawaryjną pracę urządzeń.

Dlaczego najlepiej stosować filament 3Dboom?
Filamenty 3Dboom są dedykowane specjalnie do drukarek Builder 3D Printers, co oznacza, że przy ich wyłącznym użyciu zapewniają gwarancję dystrybutora na niezawodne działanie urządzenia. Zalecamy stosowanie wyłącznie filamentów 3Dboom zakupionych w naszym sklepie, ponieważ to gwarantuje oryginalne pochodzenie materiału oraz najwyższą jakość i precyzję druku. Złej jakości filamenty, przede wszystkim wątpliwego pochodzenia, narażają cię nie tylko na powtarzające się zapychanie głowicy i konieczność jej czyszczenia, ale także na uszkodzenie drukarki. Klient, stosując materiały zakupione z innych źródeł niż sklep 3Dboom, nie traci gwarancji automatycznie, ale w przypadku stwierdzenia, że ewentualna awaria nastąpiła na skutek złej jakości użytych filamentów, będzie obciążany kosztami naprawy i czyszczenia urządzenia. Tylko markowe, dobrej jakości, odpowiednio oczyszczone filamenty gwarantują wysoką jakość wydruku i bezawaryjną pracę urządzeń.

Czy mogę drukować z drewna, metalu, czekolady itp.?
Wydruk z użyciem materiałów innych niż dedykowane filamenty 3Dboom lub innych niż zalecane przez producenta i odpowiednio wysokiej jakości odbywa się na odpowiedzialność użytkownika, a ewentualne awarie drukarki nie są objęte gwarancją (zobacz więcej na temat gwarancji tutaj).

Czy jest dostępny rozpuszczalny materiał podporowy?
Istnieje możliwość użycia PVA – wymaga to zmiany ustawień drukarki i dokładnego wyczyszczenia urządzenia po jego użyciu. Mimo to jest to bardzo dobre rozwiązanie, gdy zależy ci, aby łatwo usunąć podpory, nie zostawiając widocznych śladów na wydrukowanym przedmiocie.

Czy planujecie wprowadzić więcej dedykowanych materiałów do drukarek Builder 3D Printers?
Tak. Planujemy w przyszłości wprowadzenie dedykowanych materiałów po dokładnym przetestowaniu ich wpływu na jakość  druku oraz wpływu na trwałość i bezawaryjność drukarki. Obecnie sprzedajemy PLA, PET-X, Carbon, Woodfill, wkrótce również ABS, XT oraz Nylon. PLA, czyli polilaktyd, jest materiałem całkowicie biodegradowalnym, otrzymywanym z odnawialnych surowców naturalnych, takich jak mączka kukurydziana. W porównaniu do pozostałych tworzyw PLA ma też najlepsze parametry, jeśli chodzi o bezpieczeństwo dla zdrowia, dlatego szczególnie go polecamy. Zobacz nasze filamenty>>

Co to jest PLA?
PLA, czyli polilaktyd, to w pełni biodegradowalny materiał stworzony na bazie odnawialnych surowców naturalnych, np. mączki kukurydzianej. Filamenty z PLA występują w szerokiej gamie kolorystycznej, głównie w postaci półprzezroczystej o połyskujących odcieniach. Co istotne, PLA w porównaniu z pozostałymi tworzywami jest bezpieczny dla otoczenia i nie wymaga użycia podgrzewanej platformy ani wyciągu wentylacyjnego.

Co to jest ABS?
ABS nazywamy tworzywo sztuczne używane do produkcji filamentów do druku 3D, w rzeczywistości stanowiące kompozycję poliwęglanu i tworzywa ABS. To jeden z najbardziej funkcjonalnych, elastycznych i trwałych materiałów poddających się obróbce mechanicznej, jednak ze względu m.in. na wysoką kurczliwość jest bardziej wymagający podczas druku i mniej uniwersalny niż PLA. Występuje w szerokiej gamie kolorystycznej. W skali przemysłowej szeroko stosowany, wykonuje się z niego np. obudowy sprzętu AGD, części samochodowe (armaturę wewnętrzną, nadkola, przyciski, kratownice itp.), sprzęt sportowy, zabawki (np. klocki Lego®), galanterię biurową, elementy optyczne, części do aparatów fotograficznych – jednym słowem, skala zastosowań, także na potrzeby druku 3D, jest niezwykle szeroka. Wydruki z ABS mają niemal identyczne właściwości, jak elementy wykonane w technologii moldingu. Warto jednak wziąć pod uwagę, że przy produkcji ABS często pojawiają się problemy z utrzymaniem idealnie stałej średnicy na całej długości filamentu, aby więc uniknąć wynikających z tego problemów dla druku 3D, zalecamy korzystanie jedynie z markowych, dedykowanych materiałów wiodących firm. Wymaga użycia mechanicznego wyciągu wentylacyjnego.

Co to jest PET-X lub PET-g?
PET-X lub inaczej PET-g to materiały bazujące na tworzywie PET – politereftalanie etylenu znanym z butelek do wody mineralnej – z domieszką glikolu. Są termoplastycznym, transparentnym kopoliesterem o wysokim połysku, wysokiej udarności i dobrych właściwościach optycznych. Ich wielką zaletą jest mniejsza niż przy ABS kurczliwość, dzięki czemu są łatwe w użytkowaniu i dobrze przylegają do stołu drukarki. Idealnie nadają się do skomplikowanych i dużych obiektów, są twarde i bardzo wytrzymałe.

Co to jest XT?
XT nazywamy specjalną mieszankę, łącząca w sobie najlepsze cechy tworzyw PLA i ABS. XT nie sprawia problemów w procesie przetwarzania, cechuje się przede wszystkim wytrzymałością zarówno w ekstremalnie niskich, jak i bardzo wysokich temperaturach. XT umożliwia wydruk wytrzymałych i skomplikowanych części, w których występuje wysoki nawis. Filament XT to alternatywa dla PLA/PH i posiada właściwości, jakimi nie może pochwalić się żadne inne tworzywo do druku 3D. Wydrukowane elementy są twardsze niż zwykłe PLA oraz całkowicie przezroczyste. Wyższa jest także temperatura topnienia. Z powodu wysokiej temperatury topnienia zalecana jest podwyższona temperatura druku do 240-250 °C w celu poprawy płynięcia filamentu. Filament XT posiada certyfikat dopuszczający do stosowania z żywnością (FDA) i w przeciwieństwie do  poliwęglanów jest całkowicie wolny od bisfenolu A (BPA Free). Wymaga użycia mechanicznego wyciągu wentylacyjnego.

Co to jest Nylon?
Nylon to syntetyczny polimer stworzony przez firmę Dupont, charakteryzujący się dużą wytrzymałością na rozciąganie i zginanie. Znany z produkcji tkanin, żyłek, linek, idealnie nadaje się, jako tworzywo panewek łożysk czy kół zębatych. Na tle pozostałych tworzyw wyróżnia się bardzo dobrą jakością wykończenia powierzchni. Jest trwały, sprężysty i podatny na barwienie. Polecany do drukowania skomplikowanych obiektów w profesjonalnych pracowniach, wymagających struktur podporowych, prototypów, elementów projektów architektonicznych – makiet, części mechanicznych, projektów użytkowych i wielu innych. Z powodu wysokiej temperatury topnienia zalecana jest podwyższona temperatura druku do 240-250 °C w celu poprawy płynięcia filamentu. Wymaga użycia mechanicznego wyciągu wentylacyjnego.

Co to jest filament Flexible?
Flexible, Flex, Rubber itp. to nazwy handlowe filamentów elastycznych, czyli takich, które mają zdolność do odwracalnej deformacji pod wpływem nacisku, zachowując kształt obiektu. Znajdują zastosowanie m.in. w protetyce czy świecie mody. Są biodegradowalne i nietoksyczne.

Co to jest PVA?
PVA to jeden z nielicznych polimerów rozpuszczalnych w wodzie, otrzymywany z polioctanu winylu. To idealne rozwiązanie do druku podpórek przedmiotów, jeśli zależy ci, aby usunąć je szybko i bez śladu. Jest to polimer stosowany w przemyśle do produkcji np. nici chirurgicznych, folii, aparatury chemicznej (ma dobrą odporność na działanie chemikaliów), a także przy produkcji papieru i włókien, jest jednym ze składników kitu w zestawach edukacyjnych dla dzieci. Użycie PVA wymaga zmiany ustawień drukarki oraz dokładnego wyczyszczenia urządzenia po wydrukowaniu pożądanego elementu, np. podpórki.

Jak najlepiej przechowywać filamenty?
Mimo że zwykle nie kojarzymy tworzyw sztucznych z pochłanianiem wilgoci, jednak wiele z nich wchłania cząsteczki wody zawarte w powietrzu, w szczególności Nylon. Wilgoć, wysoka temperatura powietrza, działanie promieni słonecznych i kurz to czynniki, których należy unikać przy przechowywaniu filamentu, a także gotowych wydruków. W niekorzystnych warunkach tworzywa tracą swoje wyjściowe właściwości, ulegają odbarwieniom i odkształceniom. Szczególnie te ostatnie są niekorzystne dla drukarki, ponieważ jest ona bardzo wrażliwa na zdarzające się w tych warunkach zmiany średnicy filamentu, które sprawiają, że tworzywo płynie nierównomiernie – albo jest go za dużo albo za mało w danym momencie, co może prowadzić do problemów z prawidłowym drukiem. Oprócz zabezpieczania przed wilgocią filament wymaga również zabezpieczenia przed kurzem i innymi zanieczyszczeniami, mogącymi pojawić się w czasie jego przechowywania. Pył, kurz czy sierść będą prowadzić do zapychania się głowicy i konieczności czyszczenia wewnętrznych elementów drukarki. Z tego powodu zalecamy przechowywanie filamentów zawsze w warunkach niskiej wilgotności powietrza, w temperaturze pokojowej (do 25 st. C), a także zabezpieczenie ich przed kurzem i innymi mogącymi osiadać drobinkami zanieczyszczeń. Dobrym rozwiązaniem są worki lub szczelne opakowania z wkładem pochłaniającym wilgoć, ewentualnie także specjalny czyścik do filamentu w postaci filtra z gąbką, przez którą materiał przechodzi przed wejściem do urządzenia.

 

SPRZĘT I AKCESORIA

Ile energii pobiera drukarka?
To zależy od modelu, lecz wahania są niewielkie – ok. 120 Watt bez podgrzewania platformy. W przypadku podgrzewania dodatkowo 120 Watt. Zużycie energii jest porównywalne ze standardowym komputerem PC.

Czy muszę mieć podłączony komputer w trakcie druku?
Nie. Drukarki Builder 3D Printers posiadają wbudowany panel sterowania wraz z portem SD, umożliwiając długotrwałą pracę bez ryzyka uśpienia komputera lub możliwości przerwania lub spowolnienia transmisji danych, co mogłoby mieć negatywny wpływ na jakość druku.

W jaki sposób drukarka łączy się z komputerem?
Poprzez port USB.

Jakich zabiegów serwisowych wymaga drukarka?
Drukarki Builder 3D Printers należą do klasy drukarek tzw. low-maintenance. Oznacza to, że są łatwe w utrzymaniu i nie wymagają skomplikowanych zabiegów serwisowych. Jedynym zabiegiem, jaki należy w miarę często wykonywać, jest oliwienie zawiasów.

Do czego służy podgrzewana platforma robocza?
Podgrzewana platforma robocza pozwala na zastosowanie nawet najbardziej wymagających materiałów do druku jak ABS i jego pochodne oraz na łatwe usunięcie modelu z platformy. Zmniejsza pojawiające się mniejsze lub większe skurcze materiału, poprawiając jakość wydruku.

Jaka jest maksymalna temperatura podgrzewanej platformy?
90°C

W jaki sposób odbywa się kalibracja platformy?
W zależności od modelu kalibracja odbywa się ręcznie lub automatycznie. Raz poprawnie przeprowadzona kalibracja jest kluczowym elementem w całym procesie – umożliwia wydruk modelu bez błędów i krzywizn i nie wymaga powtarzania, jeśli warunki pracy drukarki nie ulegną zmianie.

Czy muszę zapewnić wentylację pomieszczenia?
Tak. W zależności od używanego do druku tworzywa może to być zwykła wentylacja grawitacyjna (PLA) lub wyciąg mechaniczny (pozostałe filamenty), działający w ten sam sposób i z tego samego powodu, co okap kuchenny. Wyciąg służy usuwaniu nieprzyjemnych zapachów topionego tworzywa (w szczególności w przypadku ABS i Nylonu) oraz mogących pojawiać się oparów.

 

OPROGRAMOWANIE

Jakiego oprogramowania mogę używać do druku z drukarkami Builder 3D Printers?
Drukarki z serii Builder PREMIUM są obsługiwane w programach typu open source, np. Repetier, Cura, Kisslicer. Te programy są na bieżąco aktualizowane.

Ile kosztuje odpowiedni program do druku 3D?
Nic. Drukarki Builder 3D Printers  z serii PREMIUM są obsługiwane w programach typu open source, np. Kisslicer, Repetier, Cura, a to oznacza, że te programy są w pełni dostępne za darmo. Korzystanie z nich nie podlega ograniczeniom w czasie ani w sprzęcie, można więc ich używać na dowolnej liczbie urządzeń.

Czy programy do druku 3D mają wersje Mac lub Linux?
Tak. Zobacz aktualne listy wersji i pobierz tą, którą potrzebujesz:

Czy mogę importować pliki bezpośrednio z moich programów CAD np. SolidWorks, 3DS Max itd.?
Większość programów CAD posiada opcję eksportu do formatu .stl, który jest odpowiedni dla drukarki Builder. Nie ma możliwości drukowania bezpośrednio z oryginalnych formatów programów CAD.

Czy mogę wydrukować kilka modeli na jednej platformie?
Tak. Możesz skopiować jeden model lub umieścić kilka różnych modeli w jednym polu wydruku.

Czy mogę edytować projekty modeli?
Aktualnie możesz zmieniać położenie, skalować i obracać swoje modele. Możesz również umieścić kilka obiektów na platformie.

Co to jest g-code?
G-code to uniwersalny format plików do druku 3D przeznaczony dla wielu drukarek, w tym drukarek Builder. G-code jest generowany z formatu .stl w oprogramowaniu m.in. Repetier i Cura.

Skąd mogę pobrać aktualizacje?
Aktualne wersje są na bieżąco udostępniane na stronach firmowych programów, np.:

 

 

ZAKUP DRUKARKI

W jaki sposób mogę kupić drukarkę Builder 3D Printers?
Drukarki Builder 3D Printers  można kupić poprzez Internet na stronach 3Dboom, a także w salonie firmowym w Swarzędzu k/Poznania, ul. Kaczorowskiego 6, tel. 602 780 679. Zarówno sklepy internetowe, jak i salon są prowadzone przez wyłącznego dystrybutora marki Builder w Polsce.

Gdzie znajdę obowiązujące warunki sprzedaży (regulamin sklepu)?
Zobacz Ogólne Warunki Sprzedaży (regulamin).

Jak mogę zapłacić za swoje zamówienie?
– przelewem bankowym,
– on-line za pomocą serwisu PayU lub Dotpay,
– przy odbiorze – do 200 zł.

Zobacz informacje o dostawach i płatnościach>>

Z usług jakich firm kurierskich korzystacie?
Paczki wysyłane są za pośrednictwem firmy DPD oraz UPS.

Jak długo trwa realizacja zamówienia w przypadku drukarki 3D?
W większości przypadków, jeśli towar znajduje się w magazynie, realizujemy zamówienie w ciągu 2 dni roboczych. W przypadku braku towaru w magazynie czas oczekiwania może się wydłużyć do 14 dni. Wyjątkiem są drukarki przemysłowe z serii EXTREME, na które czeka się do 8 tygodni.

Jaki jest czas dostawy filamentów?
Dostawa filamentów jest realizowana najczęściej w ciągu 2 dni roboczych.

Jaki jest koszt dostawy?
Dla zamówień o wartości równej lub przekraczającej 500 zł netto i wadze do 30 kg, w tym wszystkich drukarek 3D z serii PREMIUM, zapewniamy transport gratis. W pozostałych przypadkach, a więc dla zamówień o wartości poniżej 500 zł netto, obowiązuje stała cena dostawy – 14,00 zł. Zobacz informacje o dostawach i płatnościach>>

W jaki sposób otrzymam fakturę lub paragon?
Faktura VAT jest wystawiana na życzenie klienta w ciągu 7 dni od sprzedaży i może być umieszczona w paczce z towarem lub wysłana pocztą (tradycyjną lub elektroniczną). Dla pozostałych zamówień dowodem zakupu jest dołączany do paczki z towarem paragon.

Czy mogę anulować zamówienie?
Zamówienie możesz anulować zanim nastąpi jego wysyłka (prosimy o przesłanie informacji na biuro@3dboom.pl). Jeśli jesteś osobą fizyczną, możesz odstąpić od umowy kupna-sprzedaży w ciągu 10 dni od otrzymania towaru. Zobacz ważne szczegóły dotyczące Twojego prawa do zwrotu>>

Jaka jest procedura postępowania w przypadku, gdy paczka została uszkodzona?
Prosimy o wysłanie e-maila z informacją na adres biuro@3dboom.pl. Firma przewozowa jest odpowiedzialna za szkody, które powstały podczas transportu. Jeżeli paczka została uszkodzona lub zagubiona podczas transportu – my zajmujemy się przeprowadzeniem procesu reklamacyjnego z firmą transportową. Podczas odbioru przesyłki zalecamy sprawdzenie zawartości przed potwierdzeniem jej przyjęcia. Jeśli przesyłka jest uszkodzona, wypełnienie formularza reklamacyjnego u kuriera znacznie przyspieszy wyjaśnienie sprawy.

Czy mogę zwrócić zamówione przez internet produkty bez podania przyczyn?
Tak, jeśli jesteś konsumentem w rozumieniu przepisów ustawy o ochronie konsumentów. Możesz odstąpić od umowy kupna-sprzedaży w ciągu 10 dni od otrzymania towaru. Zobacz ważne szczegóły dotyczące Twojego prawa do zwrotu>>

 

GWARANCJA

Czy drukarki Builder 3D Printers są objęte gwarancją?
Tak. W sprzedaży konsumenckiej ma zastosowanie korzystniejsza ochrona gwarancyjna wynikająca z przepisów dotyczących niezgodności towaru z umową, a w pozostałych przypadkach gwarancja udzielana przez dystrybutora na 6 miesięcy z możliwością przedłużenia do 24 miesięcy w zależności od wybranego pakietu. Zobacz szczegóły w Ogólnych Warunkach Sprzedaży.

Czy gwarancja jest udzielana bezpłatnie?
Tak. Zarówno ustawowa ochrona konsumencka, jak i sześciomiesięczna gwarancja dla klientów firmowych są udzielane bezpłatnie. Natomiast skierowaną do przedsiębiorców opcję jednorazowego przedłużenia gwarancji z 6 do nawet 24 miesięcy w ramach wybranego pakietu gwarancyjnego można wykupić w ciągu 14 dni od zakupu drukarki.

Gwarancja na moją drukarkę wygasła, a drukarka uległa awarii. Czy mogę zwrócić się do sklepu o pomoc?
Oferujemy części zamienne do drukarek Builder 3D Printers, a także usługi serwisowe w korzystnych cenach. Wystarczy skontaktować się z nami przez adres biuro@3dboom.pl lub poprzez formularz tutaj.

______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________¨
__